26.3 C
İstanbul
13 Haziran,2024
spot_img

Termik Manyetik Şalter

Termik Manyetik Şalter

Termik Manyetik Şalter, Kompakt Şalter, Açık Tip Şalter, TMŞ, Devre Kesici, MCCB, ACB, MCB .
Termik Manyetik Şalter aşırı akım (aşırı yük) koruması olarak ısıyı kontrol ederek Termik ve ani oluşabilecek yüksek akım değerlerinde yani kısa devre akımlarına karşı koruması için Manyetik koruma yapabilen devre kesicilerine Termik Manyetik Şalter diyoruz.
Amaç güvenli bir şekilde açma kapama yapabilmek ve sistemi aşırı akım-kısa devre akımına karşı koruyabilmektir.
Termik Manyetik Şalterin koruma yapabilmesi doğru değerde ürün seçilmesi ile mümkündür. Termik Koruma yapabilmesi için sistemin nominal akım değerine göre ürün seçilmelidir. Her devre ve devre elemanının çalışabileceği ve üzerinde taşıyabileceği bir akım değeri vardır. Bu değere nominal akım denir. Termik Koruma nominal akımın üzerinde çekilen aşırı akımlara karşı koruma sağlar. Koruma yapılmaz ise cihaz, sistem veya kablolar ısınarak zarar görür.
Manyetik Koruma Kısa Devre Akımına karşı koruma sağlar. Elektrik enerjisi taşıyan iki hattın (kablo, bara) birbiri ile teması sonucu direnç sıfıra yakın bir değere ulaşması sonucu Ohm kanuna ( I=V/R) göre akımı sonsuza götürür. Oluşan kısa devre akımı cihazlara ve sisteme büyük zararlar verir.

Üretim şekline göre kompakt şalter (MCCB) ve açık tip şalter (ACB) olarak adlandırılır. Kompakt şalterlerde her bir kontak kapalı bir hacim içerisinde yer alır. Kapalı bir hacim içerisinde açma kapama yapması ve oluşabilecek arkları kontrol altına alabilmesi ile şalter ebatları küçülmüştür. Kompakt bir yapıya sahiptir. Açık tip şalterler kontaklar üzerinde ark hücreleri yer almakta oluşan arklar bu hücrelerde kontrol altına alınmaktadır. Açık tip şalterlerde kontaklara bakım yapılabilir ve ihtiyaca göre değiştirilebilir.

Otomatik sigortalar da termik manyetik koruma görevi görmesine rağmen aşırı akım (A) ve kısa devre açma akım (kA) değerleri düşüktür. Kompact ve Açık Tip Şalterlerde anma akımı ve kısa devre akım değeri çok yüksek değerlere çıkabilmektedir. Kompakt şalterlerde anma akımı 1,6A den 3200A e kadar , Açık tip şalterlerde 400A den 6300A’e kadar üretim yapılabilmektedir. Kısa devre akım değeri olarak 200kA’e kadar koruma seviyesine çıkılabilir.

Açık Tip Şalterler :

                         

Kompak Şalterler

                                                                  

Bazı Üreticiler :

Federal                        : http://federal.com.tr/urunlerimiz/

Hyundai                       : http://www.ruhaelektrik.com/urun-kategori/termik-manyetik-kompak-salterler/

Sigma                          : http://www.sigmaelektrik.com/Urun-Kategori

ABB                             : http://new.abb.com/tr

Chint                           : http://www.chint.com.tr/tr

Schneider                    : https://www.schneider-electric.com.tr/tr/

Siemens                      : http://www.siemens.com.tr/tr

Eaton                          : http://eaton.com.tr/EatonTR/UrunlCozumler/Elektrik/index.htm

Legrand                       : http://legrand.com.tr/urunler-ve-sistemler/koruma-ve-endustriyel/kesme-olcme-koruma-urun-gruplar

Viko  (Panasonic)          :   http://estr.panasonic.com/tr/urunler/liste/viko/salt-9/

LS                                :  http://www.almerelektrik.com.tr/

RELATED ARTICLES

Most Popular