24.3 C
İstanbul
14 Temmuz,2024
spot_img
Ana SayfaBLOGElektrik Panosu Nedir ?

Elektrik Panosu Nedir ?

Elektrik Panosu …
Elektrik panosuna neden ihtiyaç var ? Elektrik Panosunun önemi nedir ? Elektrik Panosu kullanmak neden önemlidir?
Elektrik enerjisi günümüzün en önemli enerji kaynaklarından birisi olması sebebiyle kontrol için elektrik panolarına ihtiyacımız var. Nüfus ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektrik enerjisine talep her geçen gün daha da artmaktadır. Elektrik enerji talebi ile birlikte üretilmesi, dağıtılması gereken güç miktarı çok büyük kapasitelere ulaşmış olup elektrik panoları ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Elektrik panoları için kaliteli üretim bunun neticesinde elektrik enerjisini kontrol  kumanda etmek çok önemli ve kaçınılmaz olmuştur.

Elektrik panoları ile Elektrik enerjisi  aşırı gerilim koruma, kısa devre akımı koruma, aşırı akım koruma vb.  etkenlerine karşı koruma yapılmaz ise büyük zararlar verebilir. Elektrik panoları ile elektrik enerjisini ölçmek ve ihtiyaca göre kontrol etmek gerekmektedir. Elektrik panolarında kullanılmak üzere elektrik enerjisini  kontrol edebilmek için  koruma ve kontrol ürünleri üretilmektedir.

 

 

Elektrik Panosu, elektrik enerjisini  kontrol ve kumanda edilebilmek için kullanmış olduğumuz şalt malzemelerinin  projesine göre bağlantılarını yaptığımız ürünlerdir. Elektrik panosu sistem için seçilen şalt malzemelerinin montajının yapıldığı,  elektrik enerjisi kabloları ile kumanda kabloları için emniyetli bir bağlantı yeridir. Elektrik panolarında şalt malzemelerin dizaynı ve bağlantı noktalarının teknik kurallara göre uygun yapılması halinde çok güvenli bir şekilde elektrik enerjisi kontrol edilebilir.

 

Elektrik panosunun mutlaka uluslararası belirlenmiş standartlar ile üretilmesi gerekmektedir. Elektrik panoları için Uluslararası standartlar,  uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda belirlenmiş olup riski en aza indirgemek için oluşturulmuştur. Elektrik panosu standartları her yıl yeni gelişmelere paralel olarak standartlara yenilikler eklenmektedir.

Elektrik Panosu standartlara uygun bir şekilde üretildiği ve doğru testler yapılarak devreye alındığında kendisi tehlikeli ürün olmaktan çıkacak, oluşabilecek tehlikelere karşı koruma, kontrol görevlerini yerine getirebilecektir.

Elektrik panosu ihtiyaca göre projelendirilmeli doğru şartnameler ile talep belirlenerek üretilmelidir.

Elektrik Panosu Görünüş Resmi

Elektrik panoları kullanım yerlerine, ihtiyaca ve  teknik değerlerine göre farklılık göstermektedir. Elektrik panoları  için yüzlerce farklı tipte üretim mevcuttur. Her bir elektrik panosu için montaj şekli ve uygulamalarda farklılıklar olabilir.

Elektrik panosunun montaj kalitesinden sonra en önemli konu seçilen şalt malzeme tiplerinin ve değerlerinin ihtiyaca göre seçilmesi ve projelendirilmesidir. Bu kriterleri yerine getirdikten sonra  seçilen şalt malzemenin marka seçimi ile kalitesi ön plana çıkmaktadır. Elektrik panosu üretim bir çok firma tarafından yapıldığı gibi, Elektrik panosu için üretilen on binlerce farklı tipte kalitede şalt ürünü de üretilmektedir.

Elektrik panosu arızalarında en çok yaşanan görülen hata bağlantı noktalarında olan gevşeklik ile bu bölgenin ısınarak önce bağlı olduğu noktada yangına sebep olmasıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular