24.3 C
İstanbul
14 Temmuz,2024
spot_img
Ana SayfaBİLGİ BANKASIRay Klemensler ve Etiketleme

Ray Klemensler ve Etiketleme

Ray Klemensler ve Klemens Aksesuarları

Konumuz Elektrik Panosu ise ray klemensler vazgeçilmez en önemli ürünlerimizden birisi. Birbirinden ayrı konumda bulunan iletken elemanların emniyetli bir şekilde birbirlerine bağlantısında kullanılan malzemedir. Ray klemenslerin dış gövde kısmı yalıtkan malzemeden yapılır. Genellikle elektrik panolarında bir ray üzerinde yan yana sıralanarak blok halinde kullanılır. Endüstride ray klemensler kullanım amaçlarına göre geçiş klemensi, topraklama ( PE ) klemensi, Nötr ( N) ayırma klemensi ve sigortalı klemens olarak sınıflandırılır.

Klemens

Klemens malzeme olarak üretildiğinde en önemli özelliği bağlantı noktası oluşturmaktı. Kullanım alanlarının artışı ile birlikte klemens çeşitlilik ve özellik kazanmaya başladı. Pano üretici firmalarının kullanacakları klemens markasını belirleme kriterleri değişti. Öncelikle akım değeri ve kesitine göre fiziksel boyutları önem kazandı. Daha sonra klemens kullanım yerine göre farklı üretim şekilleri soruldu. Klemens etiketleme,markalama ve köprüleme baraları ile detaylar çoğaldı. Montaj aşamasında işçilikten kazanç sağlayabilmek için vidalı klemensten sonra, yaylı klemsler, bastak klemensler üretidi. Yüksük kullanılmadan bağlantı yapılabilen klemens çeşitleri piyasaya sürüldü. Hacimden kazanmak için klemenslerin tek tarafları açık yapılarak izalasyon için yanına gelen klemens kullanılır oldu.

Elektrik Panosu Klemens Çeşitleri :

Klemens Montaj Şekline Göre :

 • Vida Bağlantılı Klemens
 • Yay Baskılı Klemens, Push-in
 • Pratik Yay Baskılı Klemens

Kullanım Tipine göre Klemens Çeşitleri :

 • Tek Katlı Klemensler
 • Çok Katlı Klemensler
 • Topraklama Klemensi
 • Ölçme Ayırma Ayırma Klemensi
 • Yüksek Akım Klemensi (Pabuç bağlantılı)
 • Çok Kutuplu Soket Klemensler
 • Sigortalı Klemensler
 • Elektronik ve Otomasyon Klemensleri
 • Röle Klemensler

 

Bazı Üreticiler :

Klemsan : http://klemsan.com.tr/klemens-urunleri-ve-aksesuarlari?urun=1

Weidmüller : http://www.weidmueller.com/tr/anasayfa

Phoenix Contact : https://www.phoenixcontact.com/online/portal/tr/

Wago : http://www.wago.com.tr/urunler/urun-gruplari/index.jsp

Entes : http://entes.com.tr/diger_urunler.asp?livecatID=6&livecataltID=78

ABB : tr.abb.com

Onka :   http://onka.com.tr/tr/onka-%C3%BCr%C3%BCnleri/klemensler/ray-klemensler.html

Klemsan
Phoenix Contact
Wago
ABB

 

Ray Klemenslerde Etiketleme :

Elektrik Panosunda ray klemens kullanıyorsak mutlaka etiketleme yapmak gerekiyor. Uzun yıllar kullanılabilmesi için etiketleme ürünlerinin kaliteli seçilmesi şart. Klemens üreticileri ürün yelpazelerine etiketleme makinaları ve etiketleme ürünlerini ekleyerek müşterilerine daha iyi hizmet vermek istiyorlar. Elekktrik panolarında aynı zamanda etiketleme çok önemli bir iş durumunda olduğundan etiketleme işinin hızlı, pratik ve doğru yapılması önem arz ediyor. Bir çok etiketleme makinası üreticisi, klemens üreticisi ve elektrik panosu proje programları yazılımcıları  kullanıcılar için uygulamalar yapmaktadır. Elektrik panosu projelerinizi uygun programlarda hazırlıyorsanız ( örnek e-plan, elcad vb )  kullanmış olduğunuz marka ve ürün tipine göre size etiketleme imkanı sunuyor. Birçok klemens üreticisi bu programlarda yer almaktadır.

RELATED ARTICLES

Most Popular