25.4 C
İstanbul
14 Temmuz,2024
spot_img
Ana SayfaBİLGİ BANKASIÇekmeceli Panolar / Çekmeceli Elektrik Panoları

Çekmeceli Panolar / Çekmeceli Elektrik Panoları

Çekmeceli Panolar / Çekmeceli Elektrik Panoları

Özellikle enerji sürekliliği ihtiyacı olan sanayi tesislerinde tercih edilen Çekmeceli Tip Elektrik Panoları sistemdeki her çıkış için ayrı bir çekmece bulunmaktadır. Her bir çıkış bölümüne ait koruma, kontrol , haberleşme, ölçme ekipmanları aynı çekmecenin içine montaj yapılarak kuvvet ve kumanda bağlantıları soketler ile çıkış kablolarına bağlantısı yapılır. Böylece arızalanan bir çıkış ünitesini çekemecesinin yedeği ile değiştirmek çok kısa sürede mümkündür. Çekmece ünitelerinde tamirat veya istenen değişiklikleri yapmak sabit tip tablolara oranla daha kolaydır.

Elektrik Panolarında, özellikle enerjinin kesilmesi istenmeyen, sistem durdurulmadan değişim ve bakım yapılabilmesi için dizayn edilen Çekmeceli Panolar Motor kontrol merkezinde (MCC) kullanımı çok yaygındır. Çekmeceli panolar özellikle arızaların çalışmanın durdurulmadan giderilmesini gerektiren endüstrilerde (örnek ; çimento, baraj, kağıt, kimya sanayi veya su arıtma tesisleri) çok sayıda avantajlar sunmaktadır.

Çekmeceli Pano
Çekmeceli Pano

Çekmeceli panolarda Çekmece modülleri takılıp çıkarılabilir. Klasik bağlantı sistemlerindeki kablolama yöntemi çekmeceli panolarda kullanılmaz. Her bir çekmece ünitesi elektrik panosuna kuvvet ve kumanda için elektrik bağlantıları enerji soketleri ile bağlanır. Sahadan gelen kablolar bu soketler ile irtibatlandırılır.
Yüksek seviyede sağlanan güvenli anahtarlama sistemlerine sahiptir. Elektrik panosunda meydana gelebilecek her hangi bir kısa devre halinde bile kuvvet ve kontrol kontaklarıyla 630A’e kadar çalışma yapılabilir.
Sistemde yapılacak herhangi bir yenileme ve arıza durumunda sistemin enerjisinin kapatılmasına gerek kalmadan çekmece modülleri hızlı bir şekilde yenisi ile değiştirilebilir veya eklenebilir.
Kontak modüllerinde enerji ve kontrol kumanda iletimi giydirmesiz kontaklarla yapılır.
Elektrik Panosunda takılı durumda tam çekmece modülleri ; “çalışma” “test” ve “açık devre” pozisyonlarında kilitlenebilir.
Emniyet kilidi mekanizmalarıyla bakım ve devre dışı bırakma durumlarında yanlış kullanıma karşı korunmuştur.
Standart seçeneklerde ; 3 kutuplu veya 4 kutuplu 630A’e kadar seçenekleri sunan çekmece modülleri mevcuttur.

Çekmeceli MCC panoları elektrik motorlarının beslendiği kuvvet, kontrol ve kumanda merkezlerinde kullanılan pano gruplarıdır. Elektrik motoru kullanımının çok fazla olduğu tüm alanlarda geniş kullanım olanakları sunmaktadır. Seçimi doğru yapılmış ekipman ve sistemin doğru yerde kullanılması ile gerçekleştirilen çözümler her işletmede işletme güvenliği ve yatırım verimliliği için önemli kriterleri son kullanıcı yararına sunmalıdır.

Çekmeceli Panolar :

            

Elektrik Enerjisine günümüzde duyulan ihtiyaç, dünyadaki teknolojik gelişmelere ve nüfus artışına paralel olarak artış göstermektedir. İhtiyaca cevap verebilmek için daha fazla elektrik enerjisi üretilmesi, dün olduğu gibi bugün de enerji talep artışının çözümünde ilk sıralarda yer alacaktır. Bununla birlikte en önemli gelişim, enerji kalitesini en iyi seviyeye çıkarabilmek olacaktır. Enerji kalitesi, elektrik enerjisinin üretimden tüketimine kadar olan tüm evrelerde (iletim ve dağıtım dahil) önemlidir. Sağlanan bu elektrik enerjisini kontrol ve anahtarlama büyük önem arz etmektedir.
Elektrik Panosu Sektöründe Çekmeceli tip panolar, enerji kalitesine duyulan ihtiyacın en kritik olduğu tesisiler için oluşturulmuş bir enerji dağıtım ve anahtarlama çözümüdür. Çekmeceli tip panoların önemi, sağladığı avantajların anlaşılmaya başlamasıyla birlikte kullanım alanı artmaya başlamıştır. Çekmeceli panoların kazandırmış olduğu ekonomik ve teknik farklılıklar, ürünü enerji kalitesine, enerji sürekliliğine önem veren birçok sektördeki dev tesislerin enerji dağıtımının zorunlu ihtiyacı haline getirmiştir.
Türkiye’de çekmeceli panolarda Tip Testleri tamamlanmış üretim olarak çok önemli bir yere gelmiştir.
– Güç devresi 630 Amper’e Kadar Tam Çekmeceli üretim yapılabilmektedir.
– Elektrik Panosundaki enerjiyi kesmeden ünite değişimi yapılabilir.
– Elektrik Panosundaki enerjiyi kesmeden ünite içerisinde bakım yapılabilir.
– Elektrik Panosundaki enerjiyi kesmeden ünite içerisinde güç ve kuvvet yenilemesi yapılabilir.
– Çekmece modülleri kolayca çıkartılabilir.
– Çekmece modülleri kolayca test konumuna alınabilir ve bakım kilidi konulabilir.
– Yüksek güvenlik sağlayan anahtarlama sistemine sahiptir.

Kontak kısımları teknik olarak klasik bağlantı yönteminden farklı olarak anahtarlamadır.
MCC panolarında ;
Çalışma pozisyonunda kontak düzeni sahadan gelen kablolar ile pano içerisindeki kuvvet ve kumanda kısımlarının ayrılabilir şekilde bağlantısını sağlar.
Açık devre pozisyonunda kuvvet kumanda kontakları geri çekilir. Çekmece modülü donanım kompartımanından bu şekilde çıkarılabilir.
Anahtarlama Kilidi
Kontrol kabini kapısı kapalı durumdayken “çalışma, test ve açık devre “ pozisyonları sadece switch lock (anahtar kolu) yardımıyla değiştirilebilir.
Kontak Modülü Ana İletimi
Çekmece takılı pozisyonda, yüksüz elektrik bağlantısı switch lock’un aktifleştirilmesiyle kurulur. Gerekli tüm çalışma pozisyonları ve kilitlemeler bu kontak aparatı yardımıyla gerçekleştirilir.
Test Kontrol Bağlantısı
Test kontrol bağlantısı, istenildiğinde uzatılabilir. Bu şekilde sadece kontrole olan bağlantı sağlanır ve ana kontaklar bu durumda açıktır
İletim Modülü
Her bir çekmece modülü iletim modülü ile donatılmıştır. Tam çekmeceli modül kontak modülün yan taraflarındaki raylarda hareket eder. Takılı pozisyonda anahtarlayıcı kontaklar, saha dağıtım barası ve kablo terminali modüllerine temas edebilir. Ana kontaklar sarımlı ve ark hatalarını önlemek için gövde iletkenleri olmadan tasarlanmaktadır.
Hatalı Kullanım Emniyeti
Emniyet kilidi sisteme dahil edilerek hatalı kullanımı sonucu oluşabilecek arızalar önlenmiş durumdadır. Ana kesici ile kontak modülünün hareketli ucu arasında mekanik kilitleme mevcuttur.. Böylece, kontak modülü sadece yüksüz durumda anahtarlama yapabilir. Kontak modülü enerji aktarımı halindeyken çekmecenin açılmasına imkan tanınmaz.
Güvenlik
– Çekmece modülleri uluslararası standart IEC 60439-1 ile uyumlu olacak şekilde oluşturulmaktadır.
– Çekmece bağlantı mekanizması, çekmecenin aşağıda verilen4 konumda kullanılabilmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Panonun koruma sınıfı, tüm konumlarda sağlanır (devrede, test, devreden çıkarılmış ve çekmece çıkarılmış).

1- Devrede: Güç ve yardımcı donanım devrelerinin tümü bağlıdır.Devre kesici kapalı (on konumu) olduğu sürece bir güvenlik sistemi kapının açılmasını engeller. Kilitleme mekanizması, kapı kolunu ve devre kesicideki çalışma şaftını bağlar.
2- Test konumu: Güç devreleri enerji bağlı değildir (yük tarafı ve şebeke tarafı ayrılmıştır); yardımcı donanım kumanda devreleri bağlı kalır. Bu konum, yardımcı donanım devrelerini kontrol etmek, test etmek için kullanılabilir.
3- Devre Dışı konumu: Tüm devrelerin bağlantıları kesilmiştir.
4- Çekmece Çıkartılmış Konumu: Çekmece modülü yerinde değil.

Teknik Detaylar
İç bölümlendirilmesine bağlı olarak (Form 4’e kadar) yüksek seviyede kişi ve iş emniyeti sağlanmaktadır.
Elektrik panosuna kablo girişinin kablo terminal bölmesine yukarıdan ve aşağıdan giriş mümkün olabilmektedir.
Boşluklar ve modüller, DIN43660’a göre 25 mm ızgara temelinde tasarlanmıştır (25mm= 1 modül).
Donanım bölmesi için tercih edilen genişlik 600 mm’dir.
Sistem IEC 60439-1’a göre 50 kA 1 sn tip testlere sahiptir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular