18 C
İstanbul
27 Mayıs,2024
spot_img
Ana SayfaBİLGİ BANKASIElektrik Panoları Akım Taşıma Kapasite Hesabı

Elektrik Panoları Akım Taşıma Kapasite Hesabı

Elektrik Panoları Akım Taşıma Kapasite Hesabı

Alçak Gerilim Elektrik Panolarında Ortam Sıcaklığına Bağlı Akım Taşıma Kapasiteleri hesabı elektrik panosu dizayn edilirken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Elektrik panolarında yapmış olduğumuz bağlantılar ve şalt ekipmanın iç yapısında  iletken olan kısımlarda kullanılan bakır ortam sıcaklığına bağlı olarak  akım taşıma kapasitesinde farklılık göstermektedir. Bakır bara ve şalt ekipmanlarlarda belirtilen akım taşıma değerleri ortam sıcaklığı olarak 35C derece olarak hesaplanmaktır. Ortam sıcaklığının artması ile birlikte akım taşıma kapasiteleri düşecektir. Elektrik panolarında nominal akım değerlerine göre yapılan seçimler sonrasında ortam sıcaklığının artması ile birlikte bara, kablo ve şalt ekipmanın ısınması kaçınılmaz olacaktır. Buna bağlı olarak sistemde gereksiz açmalar olacak, süreklilik sağlanamayacaktır. Uzun süreli çalışmalarda ciddi hasarlar oluşabilir.

Elektrik Panoları tasarımı yapılırken ortam sıcaklığının 35°C’nin üzerinde olması durumunda, sıcaklık artış limitleri bu özel koşullar için ortam sıcaklığı ile şalt ekipman veya cihazın münferit sıcaklık artış sınırları toplamı aynı kalacak şekilde yeniden uyarlanmalıdır

IEC 61439-1 standardı, pano içerisinde yer alan tüm cihazların ısıl kayıplarının neden olacağı yaklaşık hava sıcaklığı artışının hesaplanması ve cihazların limitleriyle kıyaslanması için iki yöntem tanımlamıştır.

Doğru yapılan akım taşıma hesabı ile özellikle yüksek ortam sıcaklığına sahip alanlarda, elektrik panolarının aşırı akım yüklenmeleri ve bunun sonucunda zarar görmelerinin önüne geçilebilmektedir.

Elektrik Panosu Sektörü’nün önde gelen üretici firmalarından EAE Elektroteknik ” Alçak Gerilim Elektrik Panolarında Ortam Sıcaklığına Bağlı  Akım Taşıma Kapasitelerinin Hesaplanması / De-rating ” broşürü yayınlayarak konu ile ilgili bilgi almamıza yardımcı oldu.

Doküman için Tıklayınız : Elektrik Panoları Akım Taşıma Hesabı

Kaynak : EAE Elektroteknik

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular