Enerji Analizörü / Enerji İzleme

0
2046

Enerji Analizörü Nedir?

Elektrik enerjisinin gelişme evresinde sistem değerlerini ölçmek için analog ölçü aletleri kullanılmaya başlanmıştı. Başlıca kullanılan elektrik enerji ölçü aletleri Ampermetre, Voltmetre ve Frekansmetre idi. Bu analog elektrik ölçü aletleri çalışma esnasında herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymadıkları için halen kullanılmaktadır.
Elektrik enerjisinin kullanım alanının artması, elektronik devrelerin gelişmesi ile birlikte digital görüntüleme yapabileceğimiz “Multimetre” olarak üretilen ürünler kullanılmaya başlandı. En önemli faktörleri maliyet ve montaj kolaylığı olması sebebiyle kısa bir sürede yaygınlaştı. Elektrik panolarında enerji ölçümleri için halen çok miktarda kullanılmakta olan “Multimetre” ler, tesislerdeki sistemlerin akım, gerilim, frekans ve cosφ gibi elektriksel parametrelerini ölçmek için tasarlanmış cihazlardır. Pano tipi ve DIN ray tipi olarak üretilmektedir.
Elektrik enerjisinin talebi artışı ile birlikte kontrol edilecek parametreler de artmaya başladı. Analog ölçü aletlerinden anlık ve üzerinden değer okunabiliyor, Multimetreler ile aynı işlem digital görüntü ile sağlanmakla birlikte yine anlık değer olarak belli noktalara haberleşme protokolüyle taşınabiliyordu. Bu da bazı işletmelerde yeterli olmuyordu. Yeni nesil ölçme cihazları olarak karşımıza Enerji Analizörü (Şebeke Analizörü) çıkmış oldu.

Enerji Analizörleri ne Yapabilir ?

I: Akım,V: Gerilim,F: Frekans,W: Aktif Güç,Var: Reaktif güç, THD-I/THD-V: Harmonic değerlerini anlık değerleri ile saatte harcanan aktif güç (Wh), reaktif enerji (kVArh) olarak toplam değerlerini ölçebilir. Hafızasında depolayarak arşivleyebilir. Haberleşme protokolleri (RS485 Modbus, Profibus vb) ile bilgileri bilgisayar ortamına taşıyıp analizler yaparak grafikler çıkartabilirsiniz. Alarm kontakları ile analog veya digital uyarı bilgisi alabilirsiniz. Kullanım yerinize göre pano tipi veya DIN rayı olarak kullanabilirsiniz.
Enerjiyi ölçmenin yanı sıra diğer önemli konulardan biri de enerjiyi kaliteli kullanmaktır. Enerjiyi kaliteli kullanabilmenin ilk koşulu ise onu her an izlemekten ve raporlamaktan geçiyor. Enerji Analizörleri (Şebeke Analizörü) ile görünmeyen güç olan elektriğin sahip olduğu her parametreyi ölçüp, tesislerinizde tasarruf sağlayabilirsiniz. Enerji kalitesini artırmak için tesislerde enerji analizörü kullanması önemlidir. Herhangi bir bina, fabrika, tesiste elektriksel atıkların azaltılması amacıyla yüklerin maliyet hesaplaması yapılarak daha sonrasında elde edilen verilere göre enerji planı belirlenebilir. Enerji kalitesi ve şebeke analizi için ölçülen veriler, cihazlarda bulunan haberleşme özelliği sayesinde uzaktan izleme ve kontrol yazılımlarını aktarılarak gerekli tedbirleri almak için değerlendirilebilir.

            

Bazı Enerji Analizörü üreticileri
Entes        (Y) : http://www.entes.com.tr/index.asp
Klemsan    (Y) : http://www.klemsan.com.tr
Kael          (Y) : http://www.kael.com.tr
Socomec    (İ) : http://www.socomec.com.tr
ABB           (İ) : http://new.abb.com/tr
Schneider   (İ) : http://www.schneider-electric.com.tr/tr/