12 C
İstanbul
20 Nisan,2024
spot_img
Ana SayfaBİLGİ BANKASIElektrik Panoları'nda Kablo

Elektrik Panoları’nda Kablo

Elektrik Panosu’ nda Kablo :
İşimiz Elektrik Panosu ise kablosuz uygulama yapmamız mümkün değil. Elektrik panolarında genellikle kullandığımız enerji ve kumanda kabloları çok telli PVC izoleli kablolardır. Özellikle bina uygulamaları olmak üzere elektrik panolarında kullanmış olduğumuz kablolar “Halogen Free” (yangın esnasında zararlı gaz üretmeyen) özellikte olmalıdır. Yangın koruma panolarında silikon izoleli yangına dayanıklı kablo kullanılmalıdır. Elektrik enerjisi sağlayan firmaların kuralları gereği Sayaç panolarında çok telli bakırla üretilen kablo (NYAF) kullanılmaz, tek telli bakır ile üretilen kablo (NYA) kullanılmalıdır.

Elektrik panosunda kablo seçimi yapılırken akım taşıma kapasitesine ve kısa devre değerine bakılmalıdır. Kablolar kablo kanalı içerisinde kullanılacak ise kablo yoğunluğuna göre ısınma göz önünde bulundurularak kesit değerleri belirlenmelidir.
Zayıf akım kabloları ile enerji kabloları oluşabilecek hatalara karşı ayrı bölümlerden geçirilerek terminallere bağlanmalıdır. Özellikle otomasyon panoları ve motor sürücü panolarında bu çok önemlidir. Frekans Konvertörü ( sürücü ) uygulamaların da motor besleme kablolarını, oluşabilecek manyetik alanlara karşı korumak için ekranlı kablo seçilmelidir.

Elektrik Panosu’ nda büyük kesitli enerji kabloları grup yapılarak ayrı ayrı bağlantı noktasına taşınmalı belli aralıklarla mesnetlenmelidir. Bağlantı noktalarında izolasyon noktalarına dikkat edilmelidir. Bağlantı noktalarında gevşek bağlantı kalmamalıdır.
Enerji ve kumanda kabloları SKP ve kablo yüksüğü ile bağlanması uygun olmakla birlikte bazı özel üretim klemens ve terminaller kabloların doğrudan bağlanabilmesine olanak sağlamaktadır.

Elektrik Panosu montajında kabloların kablo etiketi ile etiketlenmesi kolay işletim ve bakım için çok önemlidir. Elektrik Panosu’ nun projesine göre üretilip üretilmediği çok kolay bir şekilde kontrol edilebilir. Test, devreye alma ve arıza tespitinde çok önemlidir. Tercihen kabloya sabitlenmiş veya makoron üzerine özel olarak yazılmış etiketler tercih edilmelidir.
Elektrik Panosu’ nda farklı gerilim seviyeleri kullanılıyorsa her bir gerilim için farklı renkte kablo kullanılması uygundur. İşletmede arıza tespit kolaylığı sağlar, enerjilerin birbirine karışmasına engel olunur.

Teknik tablolar için bazı üretici firma web adresleri :

http://hes.com.tr/

http://www.2mkablo.com/

http://tr.prysmiangroup.com/tr/index.html

https://www.oznurkablo.com.tr/

http://www.vatan.com.tr/

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular