26.3 C
İstanbul
13 Haziran,2024
spot_img
Ana SayfaBİLGİ BANKASIHARMONİK FİLTRE REAKTÖRLERİ

HARMONİK FİLTRE REAKTÖRLERİ

Kompanzasyon ve Harmonik Filtre Reaktörü

Harmonik Filtre Reaktörleri, filtre kompanzasyon sistemlerinde kondansatörlere seri olarak bağlanılarak kullanılır.

Harmonik kirlenme olan enerji sistemlerinde kurulacak  kompanzasyon sistemlerinde harmonik filtre reaktörleri kullanılması sistemlerdeki sorunları çözmüş olur.

  • Kondansatörlerin devreye girmesi ve çıkması anında aşırı akım çekilmesine engel olur.
  • Harmonik rezonans durumu nedeni ile akımların aşırı artması ve kondansatörlerin aşırı yüklenmesine engel olur.
  • Kondansatörlerin ömrünü uzatır.
  • Hatların aşırı akımları nedeni ile yüklenmesi, kablolarda ısınmalarına engel olur.
  • Koruma elemanlarının zamansız olarak açma yapmasına,
  • Harmonikler nedeni ile şebeke geriliminin aşırı bozulması, bu nedenle hassas cihazlarda yaşanan sorunların çözülmesine.
  • Elektronik kart, cihaz ve bilgisayarlarda yaşanan nedeni anlaşılamayan sorun ve arızalar

Filtreli kompanzasyon sistemlerinde harmonik filtre reaktörleri ve güç kondansatörlerinin seçimi büyük önem taşır. Kondansatör ve reaktör seçiminin doğru yapılması kurulan filtreli kompanzasyon sisteminden beklenen performansın alınması açısından önemlidir. Hatalı seçim yapıldığında kondansatör ve reaktör rezonansa girerek yangına sebebp verebilir.

HARMONİK FİLTRE REAKTÖRÜ SEÇİMİ

Filtre kompanzasyon sisteminin rezonans frekansının sistemdeki harmoniklere uygun olarak seçilmiş olması gerekmektedir.

Reaktörlerin kullanılması ile birlikte kondansatörlerin uç gerilimleri şebeke geriliminin üzerinde olacağından kullanılacak kondansatörlerin nominal geriliminin seçilen rezonans frekansına uygun olarak belirlenmiş olması gerekir.

Filtreli kompanzasyon sistemlerinde kompanzasyon gücü kullanılan yüksek gerilimli

kondansatörler ve harmonik filtre reaktörleri nedeni ile kondansatör güçlerinin toplamından farklı olmaktadır. Bu nedenle filtreli sistemin kompanzasyon gücü hesaplanmalıdır. Kondansatör KVAR değeri  uygulanan gerilimin artması ile  400V da vereceği kVAR değeri azalmaktadır. Kondansatör etiket değerlerinde bu belirtilir. Aksi halde eksik kompanzasyon durumu ile karşılaşılabilir.

 

Harmonik filtreli kompanzasyon panolarında reaktörler nedeni  sıcaklık artışları daha fazla olacaktır bu nedenle hesaba katılması, panoda gerekli havalandırma önlemlerin alınması gerekmektedir.

Harmonik Filtre reaktörü seçilirken ; Şebeke Gerilimi, Rezonans Frekansı( örnek 189Hz,210Hz vb.) , sistemin 400V değerinde ihtiyacı olan toplam kompanzasyon değerine ihtiyaç vardır.

 

 

 

RELATED ARTICLES

Most Popular