12 C
İstanbul
20 Nisan,2024
spot_img
Ana SayfaRöportajlarTürkiye'nin güçlü Transformatör ve Reaktör üreticisi ELEKTRA

Türkiye’nin güçlü Transformatör ve Reaktör üreticisi ELEKTRA

-

ELEKTRA Elektronik, Satış Müdürü Ersin beyden, şirket ve ürünleri hakkında, bize bilgiler vermesini rica ettik, bunu siz değerli takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Şirketin kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?

1982 yılında transformatör üretimi amacıyla kurulan Elektra Elektronik günümüze kadar transformatör, reaktör, enerji kalitesi gibi çözümlerle Türkiye’de ve dünyada kalite çizgisinden ödün vermeden ticari faaliyetlerine devam etmektedir.

Çözümlerin tasarımını ve üretimini kendi insan kaynaklarıyla gerçekleştiren Firmamız senelerin getirdiği bilgi birikimi ve tecrübesiyle Türk elektronik sanayisinin gerçek anlamda Ar-Ge yapan firmaları arasında da ön sıralarda yer almaktadır. Bugün Türkiye’nin yanı sıra Almanya ve Çin’de de ofisi bulunan Elektra Elektronik 50’nin üzerinde ülkeye ihracat yaparken inşaat, endüstri, raylı sistemler, otomasyon, medikal, askeriye, denizcilik ve benzeri sektörlerin önde gelen firmalarının çözüm ortağı olma konumundadır.

Üretim yaptığınız ürünler hakkında bilgi verir misiniz ?

Elektra Elektronik; transformatör, reaktör ve güç kalitesi gibi çözümlerle Türkiye’de ve dünyada önemli üreticilerin başında geliyor. Ürünlerimizi transformatörler, reaktörler, elektronik ürünler ve güç kalitesi çözüm ürünleri olmak üzere 4 ana başlıkta toplamamız mümkün. Hali hazırda transformatör ürün grubunda; orta gerilim transformatörleri, kontrol transformatörleri, izolasyon transformatörleri, oto transformatörler ve medikal transformatörler üretiyoruz. Reaktörler ürün gamında ise orta gerilim reaktörleri, harmonik filtre reaktörleri, şönt reaktörler, hat reaktörleri, motor reaktörleri ve deşarj reaktörleri üretiyoruz. Elektronik ürünlerde ise, tristör modülleri ve endüktif yük sürücüleri. Güç kalitesi ürünlerinde ise Aktif harmonik filtre, Pasif harmonik filtre ve Sinüs filtreler üretiyoruz.

Üretim tesislerini anlatır mısınız? Nerelerde var ve kaç kişi çalışıyor?

Esenyurt’ta 130 kişinin çalıştığı 5 bin metrekarelik bir fabrikamız bulunuyor. Aşağı yukarı bütün sanayi kollarına tamamen yerli ve milli olarak dünya standartlarında hem sargılı eleman hem de elektronik ürünler üretmekteyiz. Üretimde kalite prosedürlerini tamamen kendi know-how’ımızı kullanarak kurduğumuz otomasyon sistemimizle işletiyoruz. Bu şekilde emek yoğun ürettiğimiz ürünler insandan bağımsız sistematik bir kontrolden geçiyor ve müşterilerimize yüksek kalitede ürünleri düzenli bir şekilde üretebiliyoruz.

Fabrikamızda üretimi, depo takibini ve diğer bütün süreçlerimizi kurmuş olduğumuz dijital bir sistemden takip ediyoruz. Mevcut dijital sistemimizi güncelleyerek süreçlerimizi buluttan takip etme projemiz bulunuyor.

Fabrikamızın yanı sıra Çin’de ve Almanya’da birer depomuz bulunmakta. Bu vesileyle Avrupa kalitesindeki ürünlerimizi geniş bir coğrafyada hızlı teslim süresi olanağıyla müşterilerimize dağıtabiliyoruz.

Önümüzdeki döneme ilişkin yatırım planları ve hedefleriniz neler?

Geçtiğimiz yıl Almanya’da yüzde 100 yerli sermayeli Elektra Power Quality’yi kurduk. Şimdilik sadece pazarlama faaliyetleri gerçekleştiren yeni şirketimiz sayesinde ihracat ciromuzu artırmak, bu vesile ile ülkenin cari açığına katkı sağlamak en önemli hedeflerimizden. Devam eden süreçte farklı coğrafyalarda, yerinde pazarlama faaliyetleri sunacak adımlar atmak.

Ayrıca İstanbul’daki fabrikamızda aktif harmonik filtre Türkiye’de ilk defa Elektra’da üretildi. Bunun yanı sıra STATCOM, SVG  gibi yüzde 100 yerli sermaye ile tasarladığımız ürünleri ürün gamımıza ekledik. Bu sayede enerji kalitesi çözüm ortağı olarak firmaların bu alanda tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek hale geldik.

Daha detaylı bilgi ve iletişim için şirketimize aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz, ilginiz için, teşekkürler.

Ersin AYDIN | Satış Müdürü 

ELEKTRA Elektronik San. Tic. A. Ş. 
Akçaburgaz Mahallesi 3137. Sokak No:1
34522 Esenyurt / İstanbul
www.elektra.com.tr

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz