12 C
İstanbul
20 Nisan,2024
spot_img
Ana SayfaBLOGElektrik Panosu Sektörü ve Dijital Pazarlama !

Elektrik Panosu Sektörü ve Dijital Pazarlama !

Elektrik Pano Sektörü ve Dijital Pazarlama !


Sektörde Dijital Pazarlama!
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bireysel internet kullanıcı sayısının artması Dijital Dünya’ nın  her geçen gün hızının daha da artarak büyümesini sağladı. Daha önce kişisel tanıtım ve bireysel tüketim için kullanılan “Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama” artık kurumsal firmalar için çok önemli bir konuma geldi. Üretim yapan, ticaret yapan, yatırım yapan  firmaların da Dijital Dünya’da  var olma zamanı geldi. Firmaların  birbirleri ile yapacakları alım-satım işlemleri ile yine firmalar arasında güncel ve anlık bilgi akışı için bunun sağlanması gerekiyor.

Geleneksel pazarlama Dijital Dünya desteğine ihtiyaç duyuyor. Pazarlamada etkili bir marka olabilmek için “Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama” artık bir zorunluluk. Firmaların  güçlü olması için Dijital Dünya’ da pazarlama desteği vermesi gerekiyor. Geleneksel yöntemlerde müşteri-kullanıcı analizi  çeşitli yöntemler ile yapılıyordu fakat bu belli dönemleri kapsadığı için çokta sağlıklı netice vermiyor maliyeti de yüksek oluyordu. Günümüzde ise ihtiyaçlar çok değişti, kullanıcı profilini, ilgisini  anlık olarak olarak ölçebilmek dijital dünyada mümkün. Anlık olarak alınan veriler ile dönemsel veriler karşılaştırılarak kararlar almak daha kolay ve hızlı.

“Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama” ile müşterilere, kullanıcılara daha çok bilgiyi daha hızlı bir şekilde iletebilmek mümkün. Yayınlanmış bir içerik için  gelen olumlu etkileşmeye cevap vermekte olumsuz gelişen konularda düzeltme eyleminde bulunmakta çok kolay ve hızlı.

www.panocuyuz.com

Geçmiş dönemlere bakıldığında firmaların karlılık oranları yüksekti. Üretim miktarları az olan tüketime göre ayarlanıyor kar oranı buna göre belirleniyordu, bu da firmalara yetiyordu. Günümüzde hem üretici sayısı  hem de tüketici sayısı artış gösterdi.Globalleşmenin de etkisi ile birlikte üretimin,satışın  artmaması durumunda firmalar çok güçlü rekabet ortamında ayakta kalamazlar. Tüm ürünler için kar oranları düşerek üretimin artırılmasını zorunlu kılmıştır. Üretimin artması ile birlikte mutlaka satılması buna bağlı olarakta  pazarlama faliyetlerinin artırılması gerekmektedir. Geleneksel yöntem ile buna yetişebilmek te mümkün olamamaktadır. Bunun sonucunda artık insanlar daha fazla iş yoğunluğu ile karşı karşı karşıya kalmıştır. Tabiki hata oranları artış göstermiş firmaların maliyetleri artmıştır. Hiç bir şeye vakit yoktur, bu nedenle herşey hızlı yapılmalıdır, hatasız yapılmalıdır. İnsanların telefon,fax,eposta trafiği ile ürün alışı satışı yapıyor olmasının çok zorlu bir süreç haline gelmesi ile birlikte Dijital Dünya’ya merhaba dedik.  Artık “Tıkla Onayla” ile kimse ile temasa geçmeden ürüne ulaşabilir haldeyiz.

Öncelikle bireysel kullanılan ürünler ile başlayan bu değişim kaçınılmaz olarak üretici olan, hizmet sağlayan kurumsal iş dünyasında da kendini gösteriyor. Örnek olarak bir fabrikayı ele aldığımızda hem üretim hem de tüketim için sayısız ürüne ihtiyacı var. Bu ihtiyaçlar yıllık planlama ile yapılıyor olsa bile her an acil bir talep yaratılabilir. Planlı veya plansız oluşabilecek taleplerde satınalma departmanı öncelikle tedarikçileri ile iletişime geçse bile ürüne ulaşamayabilir. Ürün ile ilgili bilgiye,stok durumuna,fiyatına hızlı bir şekilde ulaşabilmek ve karşılaştırma yapabilmek dijital dünyada mümkün. Tabi ki bunu yapabilmesi için bu ürünleri üreten, satan firmaların dijtal dünyada yer alması gerekiyor.

Tüm sektörlerde olduğu gibi Elektrik Panosu Sektörü’ müzde de sadık müşteri kavramının değeri her geçen gün azalmaktadır. Hepimizin bildiği gibi yüksek rekabetten son kullanıcı olmayan müşterilerimizde dahil etkilenmektedir. Farkını ortaya koyan, her türlü yeni gelişmeyi müşterisine sunabilen firmalar daha etkin olacaktır.

Yeni nesil müşteri profilinde ürün alırken, kişisel temas kurmadan fakat güvenerek online sipariş verme, online takip etme arzusu var. Sipariş ettiği ve satın almış olduğu elektrik panosunun proje ve teknik dökümanlarına her an online ulaşmak istiyor. İmalat sürecini takip etmek istiyor. Elektrik panosunu internet ortamında karşılaştırma yapmak istiyor.

Bu istek aynı zaman da klasik yöntemde yaşanan aksaklıkların çözümü olarak gözüküyor.

Yakın gelecekte Elektrik Panosu Sektöründe  sipariş onayları da dijital olmak zorunda kalacak. Hepimizin bildiği gibi sektörümüzde yaşanan sıkıntılar  kalite, teslim süresi, ödeme ve sözleşme detaylarından kaynaklanmaktadır. Dijital dünya ile bir çok konu daha net bir şekilde çözülebilir.

Tabiki firmanız Dijital Dünya’ya   adım attığında  “Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama” yapmalıdır. Müşteriye ulaşabilmenin, marka değerinin artması ve hedef kitleye ulaşabilmesi için  bu gereklidir.

Son 8-10 yılda sosyal medya çok hızlı büyüdü, çok ciddi bir zenginlik var. Ancak içerik anlamında çok ciddi bir güven sorunu var. Firmaların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisidir. Elektrik Panosu sektöründe yer alan firmaların dijital dünyada kesinlikle doğru haber ve bilgi ile yer alması zorunludur. Müşteri profilimiz nihai tüketici değildir, aldığı ürünü bilen veya araştırabilecek  kurumsal firmalardan oluşmaktadır. Sektörümüzde  üretmiş olduğumuz ürünler ve kullanmış olduğumuz ürünler bilinmektedir. Elektrik Panosu Sektörü’nde firmaları öne çıkartacak olan yapmış olduğu üretimin kalitesi, servis hizmeti ve fiyatı olacaktır. Dijital dünyada ön plana çıkartılması gereken konular bunlar olmalıdır. Kaliteli ve güvenilir içerik ile müşteriye ulaşılmalıdır.

                       Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama:

– Firmanız internette görünür olmalı
Firmanızın internette erişilebilir olması dijital dünyada marka olmanın ilk yolu. Dijital Dünya’da marka değerini artırabilmek için internette görünür olmak şart. Digital dünyada marka olmanın en önemli yolu sosyal medya kanallarını etkin kullanmak ve buralarda  görünürlüğünüzü artırmak. Markanıza uygun bir sosyal medya stratejisi geliştirmelisiniz. Firmanızı doğru ve iyi temsil edecek çalışmalar yaparak dijital dünyada da bilinir olmayı gerçekleştirebilirsiniz.
Web sayafanızda ve sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız paylaşımların gerçeği yansıtması çok önemlidir.

– İnternet Reklamcılığının önemi
Firmanız ve ürünleriniz için hedef kitlenize yönelik internet reklamları çalışmaları yaparak markanızı etkin müşterilerle buluşturabilir, dijital dünyanın artılarından faydalanabilirsiniz. Dijital dünyanın yaygın stratejilerinden biri hedef kitlenize özel reklam uygulamalarıdır. Mutlaka hedef kitleniz için araştırma sonuçlarını alabileceğiniz profesyonel çözümleri kullanmalısınız. Bu zaman kaybını önleyecek reklam maliyetlerinizi düşürecektir.
Bu yeni müşteri kazanmak için gerekli olmakla birlikte aynı zamanda sektörde görünür olarak müşterilerinize güven verebilirsiniz. Müşteri kitlenizin bir ihtiyacı olduğunda ilk akla gelen firma olmak hedeflenmelidir.

– Dijital Dünya için personel
Digital Dünya çalışmaları her firmada bu iş için görevlendirilmiş personel ile yapılması gerekmektedir. Bu alanda yatırım yapmak markalaşma çalışmalarına da hız verir. Dijital dünyada hedeflerinizi belirleyin ve bunları gerçekleştirmek için bir yol haritası hazırlayın. Belli dönemlerde profesyonel ekiplerden destek alın. Genellikle firmalar tarafından yapılan yapılan hata bu konunun basit gözükmesidir. Konumuzu çok iyi biliyor olmamız bunu dijital dünyada çok iyi anlatabiliriz anlamına gelmiyor. Kendi işinize odaklanarak sosyal medya uzmanınıza sadece doğru bilgileri verin profesyonel bir bakış açısı ile kaliteli  içerikler üretilmesini sağlayın.

– Dijital Dünya’da Doğru içerik hedefe ulaşmayı kolaylaştırır
Dijital dünyanın en önemli konusu içeriklerdir. Firmanızın konusu ile ilgili Kaliteli içerik stratejisi ve SEO uyumlu içeriklerin yönetimi ile dijital dünyada görünür olarak markalaş-mayı hızlandırabilirsiniz. İçerikte kullanılacak kelime veya cümleleriniz  arama yapan kişilerin arama yaparken kullanacağı kelime ve cümlelere yakın olmalıdır.
SEO uyumları için analiz programlarından değerlendirme sonuçlarını alarak gerekli değişiklikleri yaparak güncellleyin.

– Yeni Stratejiler Geliştirin 
Firmanızın dijital dünyada rakiplerinizden ayırt edici özelliklere sahip olması markalaşma yolunda çok önemlidir. Ürün kampanya ve promosyon çalışmaları ile müşterilerinize ulaşın. Planlarınızı dönemsel uzun süreli bir proje olarak yürütmeli, bunu kitlenize hissettirmelisiniz.

– Müşterinize Güven verin
Ürün ve servis güvencesini öne çıkartarak Dijital dünyanın en büyük handikaplarından biri olan güven sorununa çözüm üretin. Servis sonrası müşteri memnuniyetini mutlaka değerlendirin. Tespit edeceğiniz hatalı işlemler için yenilemeler yaparak bunu müşterileriniz ile paylaşarak güveni artırın.

– Firmanız İnteraktif olsun
Müşterileriniz ve hedef kitle ile her an iletişim içerisinde olabileceğiniz dijital dünyada interaktif olun.Müşterinize İnteraktif bir strateji ile eposta, müşteri hizmetleri ve sosyal medya kanalları ile her an yoğun bir iletişim deneyimi sağlayın. Gelen talepleri tarafsız bir gözle inceleyerek genel veya kişiye özel çözümler üreterek müşteri karşısında değerinizi artırın.

Elektrik Panosu Sektörü olarak Dijital Dünya’da Neler Yapabiliriz ?

Elektrik Panosu Sektörü’ nden bahsettiğimizde tabiki sadece ne boş panodan bahsediyoruz ne de iç montajı projeye göre tamamlanmış panodan. Her ikisinden de bahsettiğimiz gibi elektrik panosunu bir araya getiren hammadde, sarf malzemesi, şalt malzemesi, proje olarak çok geniş bir konudan bahsediyoruz. Elektrik sektörü inanılmaz büyük bir konu olması sebebiyle müşterinin kolay ulaşabilmesi için Elektrik Panosu Sektörü olarak bağımsız hareket etmeliyiz.

 • Elektrik Panosunu boş ve montajlı üreten tüm üreticiler ürünlerini tam olarak dijital dünyada tanıtmalılar.
 • Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama olarak ortak hareket edilmeli.
 • Elektrik Panosu için kullanmış olduğumuz şalt malzemesi ürünlerinin tanıtımı ve satışı online siteler üzerinden yapılabilmeli.
 • Elektrik Panosu Sektörü portalı üzerinde tüm teknik dökümanlara ulaşabilme imkanı sağlanmalı.
 • Elektrik Panosu teknik şartname örnekleri  kullanım alanlarına göre arşivlenmeli.
 • Elektrik Sektörü ile ilgili güncel gelişmeler takip edilebilmeli.
 • Elektrik Panoları ve kullanılan ürünlerin tanıtımları sağlanmalı.
 • Müşteri sipariş onayını teknik ve ticari olarak online yapabilmeli
 • Müşteri siparişlerini takip edebilmeli, ara müdahalelerde bulunabilmeli
 • Müşteri üretimi tamamlanmış panonun dökümanlarına ulaşabilmeli.
 • Elektrik Panosu Sektörü’ne yön veren firmaların ortak hareket etmesi sağlanmalı.

Elektrik Panosu Sektörü  birlikte hareket edebilirse  müşteriler aradıklarını daha kolay , daha kaliteli ulaşabilecekler.

Dijital Dünya :

 • Şirket web sayfası  : Şirket ile ilgili haberleri, kurumsal bilgileri, sabit içerikleri paylaşmak için uygundur. Firmanın uzmanlık alanını ve yapısını anlatmak için doğru tasarlanmalı ve güncel olmalıdır.
 • Şirket e-ticaret sitesi : Ürün satışlarının online yapılacağı e-ticaret sitesi, ürünlerinizin tanıtımı, siparişi ve online alınan kayıtları ile sevkiyatınızı hızlı yapabilmenizi sağlayacaktır. Klasik yöntemlere göre iş trafiğinizi ve hata oranını azaltacaktır. Müşterilerinize 24 saat hizmet verebilir olacaksınız.
Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama :
  • Facebook : Bireysel kullanıcısı en fazla olan sosyal medya ağı. Müşterilerinize en kolay ulaşabileceğiniz platform. Tabiki ulaşabilmek için bir strateji hazırlamalı buna göre hareket etmelisiniz.
  • Twitter      : Şirket ve ürün haberlerinizi anlık sunabileceğiniz sosyal medya ağı
  • Instagram: Her geçen gün kullanıcısı artan hızlı cevap alınabilen sosyal ağ
  • Linkedin   : İş dünyası burada . Kişilerin Firmanıza iş dünyası gözü ile bakılacağı bir platform.
  • Pinterest : En hızlı araştırma ve paylaşım yapabileceğiniz site
  • Youtube   : Video kullanım oranının artması ile mutlaka yer alınması gereken video yayınlama sitesi
  • Google+   : Paylaşımlarınızı geniş bir kitleye daha detaylı olarak yayınlayabileceğiz bir ortam
  • Benzer bir çok  uygulama olduğu gibi yeni platformlar eklenmeye devam ediyor
Elektrik Panosu Sektörü Yakın Gelecekte Dijital Dünya’da !!!
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular