19.7 C
İstanbul
27 Mayıs,2024
spot_img
Ana SayfaBLOGAstronomik Zaman Rölesi - Meridyen Röle

Astronomik Zaman Rölesi – Meridyen Röle

Aydınlatma günümüzde son derece önemli. Hava kararmaya başladığında ulaşmak istediğimiz evimize ya da sevdiklerimize güvenli bir şekilde gitmek için ihtiyaç. Peki zamanında yanmayan aydınlatmaların hem kaza hem de güvenlik risklerini arttırdığını biliyormusunuz? Eğer zamanında ve yeterince aydınlatma yoksa kaza riski 3 kata kadar çıkmakta suç işleme oranları %22 daha fazla artmakta.

Aydınlatma bu kadar önemli iken, aydınlatmayı kontrol etmekte işte bu kadar önem kazanıyor. Astronomik zaman saati, astronomik zaman rölesi diğer adıyla meridyen röle adını verdiğimiz teknolojik cihazlar işte burada dağıtım şirketlerinin, fabrikaların, ticarethanelerin, evlerin yardımına koşuyor. Astronomik zaman röleleri tasarımları gereği içlerinde gerçek zaman saati içeren, coğrafi konuma göre yani bulunduğunuz yerin enlem ve boylam bilgilerini kullanarak otomatik olarak gün doğumu ve gün batımını hesaplayabilen rölelerdir. Bu röleler herhangi bir fotosel veya başka dış sensöre ihtiyaç duymadan çalışırlar. Bizler evlerimizde ya da işletmeleriniz de iken güneşin doğması esnasında astronomik zaman röleleri tüm aydınlatma sistemlerinizi devreden otomatik olarak çıkartabiliyor, ya da akşam hava kararmaya başladığında çevre aydınlatmalarımız, yol ve sokak aydınlatmalarını bu röleler otomatik olarak hiçbir ayar yapmadan devreye alabiliyor. Astronomik zaman saatleri sayesinde aydınlatma sistemlerini kontrol etmek, kazaları ve riskleri minimuma indirmek ve enerji tasarrufu yapmak son derece kolaylaşıyor. Park bahçe sokak aydınlatmaları, sitelerde, dış reklam panolarının aydınlatılmasında, iklimlendirme cihazlarında, mağaza vitrini, camilerde, bankamatik & ATM’lerde, fabrikalarda çevre aydınlatmalarında ve evlerde çok geniş kullanım alanı bulunan astronomik zaman saatleri insan gücünden bağımsız aydınlatmaları yönetmemiz için tasarlanmış. İçlerinde bulunan rezerv piller sayesinde elektrikler kesilse bile tarih ve saatin sürekliliği sağlanıyor. Astronomik zaman saatlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu zaman kayması. Bu tür meridyen rölelerin içlerinde bulunan elektronik ürünler nedeniyle günde maksimum 1 sn hata yapması bekleniyor. Bunu için üreticilerden özellikle zaman kayması test raporu istenmesini öneriyoruz. Ayrıca astronomik zaman saatleri, yaz saati – kış saati uygulamasına otomatik geçiş yapma özelliği sayesinde işletmelerde ve dağıtım şirketlerinde teknik personellerin müdahale etmesine gerek duymadan sahada en güvenilir yardımcıları olmaya devam ediyorlar.

Ekrem Çeştepe

Ekrem CESTEPE
Ekrem CESTEPEhttp://www.tekosenerji.com
1991 yılında İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldu. 1995 yılında aynı üniversitede Yüksek Lisansını tamamladı. 1992 yılından 2018 yılının sonuna kadar Aktaş Elektrik, ABB, Schneider Elektrik, Artesis Teknoloji Sistemleri A.Ş, Anel Grup, Form Bakım A.Ş ve son olarak Entes A.Ş’de profesyonel kariyerini sürdürdü. Uzun yıllar Yurtiçi ve yurtdışı satış pazarlama ve iş geliştirme alanlarında yönetici olarak çalışan Ekrem Çeştepe 2019 yılının hemen başında kendi firması Ekos Enerji Mühendisliği kurdu. Evli 2 çocuk babası olan Ekrem Çeştepe’nin , kompanzasyon, enerji verimliliği/kalitesi ve kestirimci bakım alanlarında uzmanlıkları bulunuyor.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular